Home

Spotting inainte de menstruatie forum

Sangerarile intermenstruale pot fi o experienta infricosatoare. Poate ca ati mai trecut printr-o asemenea experienta, sau poate este prima data cand vi se intampla. Indiferent de situatie, sangerarile intermenstruale sunt o experienta frustranta si stresanta. Inainte de a ne concentra atentia asupra sangerarilor vaginale anormale, trebuie sa stim mai intai ce inseamna o menstruatie normala menstruatie sau spotting? 01.feb.2017, 18:17. Buna ziua Dle Doctor. Ciclul meu dureaza 26 zile, prima zi a menstruatiei a fost pe 5 ianuarie ( de obicei dureaza 3-4 zile, cateodata 5 in cantitati mai reduse). Am avut contact sexual neprotejat in data de 12 ianuarie fiind in perioada fertila, in aceasta saptamina am simtit o neobisnuita balonare.

Ce se poate intampla daca am inceput sa i-au anticonceptionale inainte de menstruatie? Din Comunitate. Buna.am luat timp de 6 luni anticonceptionale Belara la indicatia medicului pentru sindromul ovarelor polichistice,am facut pauza de o luna,mi-a venit menstruati anormal pe data de 17 iunie si a tinut pana in data de 22,iar acum in data de 10 iulie am avut sangereri,eu am crezut ca mi-a venit. Multe dintre femei se confrunta cu sangerarile intermenstruale anormale de-a lungul timpului. Sangerarea vaginala ce apare intre menstruatii poarta denumirea de Sangerare uterina disfunctionala, metroragie sau spotting. Spotting-ul poate avea mai multe cauze, majoritatea tratabile, insa uneori poate reprezenta un simptom alarmant al prezentei cancerului sau al debutului acestuia Problema spotting inainte de menstruatie » Secțiunea: Forum medical am si eu nevoie de un raspuns urgent! iau anticonceptionale karissa, azi trebuia sa imi vina menstruatia si mi'a venit mai mult ceva gen spotting acum spre seara, dar am luat totusi pastila pt ca scurgerea era destul de rosiatica

Spotting-ul - Portia zilnica de medicin

1. Pe un alt forum mai multe viitoare mamici nerabdatoare intreaba despre sangerarea de nidatie sau de implantare, care apare inainte de intarzierea ciclului menstrual, dorind sa isi confirme sarcina. Celelalte membre ale forumului le sfatuiesc sa astepta intarzierea ciclului pentru a confirma sarcina printr-un test
  2. Sangerari anormale uterine in copilarie - sangerarea inainte de menarha (prima menstruatie din viata unei fete) este intotdeauna anormala. Aceasta poate fi cauzata de traume, un corp strain (cum ar fi jucarii, monezi, etc), iritarea zonei genitale (din cauza baii cu bule, sapunuri, lotiuni, sau infectie) sau probleme ale tractului urinar
  3. Anticonceptionale inainte de menstruatie Din Comunitate. Hei. Am inceput sa iau luna aceasta anticonceptionalele Yaz, numai ca le-am luat cu o saptmana inainte sa inceapa menstruatia pentru ca au fost niste zile de spotting pe care eu le-am considerat menstruatie

Inainte de menstruatie poti avea crampe abdominale, de regula cu 24-48 ore inainte de instalarea menstruatiei. Durerea dispare odata cu aparitia menstruatiei, dupa 1-2 zile, de regula. Durerile menstruale dispar deseori dupa prima sarcina sau pe masura ce avansezi in varsta. Sarcina Avand in vedere ca sangerarea de implantare apare inainte ca testul sa sarcina sa iasa pozitiv, este destul de greu de stiut daca sangerarea usoara care a aparut este un semn timpuriu de sarcina sau doar un spotting care apare inainte de menstruatie. Cel mai sigur mod de a afla cu siguranta daca este vorba sau nu despre o sarcina este de a. Asa -numitul spotting este acea sangerare maronie, care se observa la cateva zile inainte de menstruatie, la mijlocul ciclului sau la momentul ovulatiei. Daca sangerarile intermenstruale de scurta durata se repeta, in functie de varsta, medicul ginecolog va stabili posibilitatea existentei unei sarcini, cautand apoi cauzele organice in zona. De la: LuminitaR, la data 2010-03-16 09:49:40 stie cineva ce poate sa insemne o sangerare timp de 2-3 zile ce apare cam la o sapt.de la terminarea menstruatiei? s-a repetat timp de 3 luni povestea si incepe sa ma ingrijoreze. nu mi s-a intamplat mie, ci fiicei mele de 17 ani. du-ti fiica la ginecolog Scurgeri maronii » Secțiunea: Forum medical...Am luat timp de 6 luni anticonceptionale Harmonet cu care m-am impacat foarte bine pana cand am inceput sa am acel spotting(cam cu o sapt inainte de menstruatie)dar era oarte inchis la culoare si destul de mult cantitativ.in cel din urma am reuntat la anticonceptionale(de aproximativ 1 luna).am avutincetarea menstruatiei am inceput sa am din.

menstruatie sau spotting? - ContraBoli

Sangerare inainte de menstruatie - sfatul mediculu

Spotting - sangerarile intermenstrual

Sangerarea vaginala in timpul sarcinii este ceva care sperie. Totusi, sangerarea vaginala apare frecvent si nu reprezinta intotdeauna un semn ca este o problema. Cele mai multe femei care au avut o sangerare vaginala in timpul sarcinii - in special in primul trimestru de sarcina (pana in saptamana 12) - vor naste copii sanatosi Odata atins pragul de 14-16 saptamani, sarcina este mult mai sigura decat anterior acestui prag. Acesta e si motivul pentru care multe femei prefera sa astepte inainte de a anunta familia si cunoscutii. Cele mai comune simptome ale avortului spontan sunt sangerarea (cea mai comuna), crampe, dureri de spate si dureri de stomac Prescolarul, 4-6 ani Scolarul 6-12 ani Adolescentul 12+ ani Intrebari si raspunsuri Forum Copilul Forum Pariti de Adolescenti Forum Educatie Sanatatea copilului Alimentatie Psihologie Activitati si miscare Dezvoltarea copilului Educatia copilului Activitati Educativ

Spotting - Dictionar medical - dictionar de medicin

Primăria comunei Letcani, judeţul Iaşi, cod fiscal 4540488, organizează licitaţie publică pentru concesionarea unui teren în suprafaţă de 6,00 mp, proprietate publica a comunei Letcani, situat în intravilanul comunei Letcani, T 28 P-885/1/99, inscris în cartea funciară a comunei Letcani, conform art. 334-336 din OUG. 57/2019 şi Hotărârii Consiliului Local Letcani nr. 50 din 18. Sangerare vaginala la menopauza se refera la orice sangerare vaginala care apare dupa ce o femeie a incetat sa mai aiba menstruatie de mai mult de 12 luni. Menopauza apare la majoritatea femeilor cu varsta de peste 50 de ani, dar se poate intampla mai devreme. Sangerarea vaginala in menopauza.» Secțiunea: Boli și afecțiuni De la: andu_bilutza, la data 2010-02-17 13:01:21 Buna fetelor! Eu iau anticonceptionale de 2 ani si jumatate, primle 7 luni am luat Karissa, apoi am luat Yasmin, binenteles la recomandarea medicului si mentionez k nu am facut nici o pauza. In luna ianuarie si mie mi-a venit cu o saptaman inainte, dar nu a fost normal, k la menstruatie, era cv.

Test sarcina pozitiv inainte de menstruatie forum. b In alta ordine de idei vreau sa va cer o parere : asa cum am scris mai sus am incercat si eu testele de ovulatie care au iesit pozitive in data de 3 si 4 ianuarie, ceea ce m-a determinat sa cred ca in data de 5-6 s-ar putea sa se fi petrecut si ovulatia. Pana in data de 14.01. am facut doua teste de sarcina care au iesit negative Care poate fi cauza micilor, de durata(din 8 octombrie si contiuna...) si deranjante sangerari cu aprox. 8-10 zile inainte de ciclu? Acum ar trebui sa-mi vina ciclul, dar inca sangerez si nu inteleg ce este ciclu sau...altceva. Inainte de data de 8 cu cateva zile am folosit POSTINOR2. Poate fi cauza acestei sangerari POSTINOR2 Bucata de carne la ciclu (nu cheag) + poze. 05.mar.2019, 18:36. Buna ziua, Povestea incepe cam asa: Eu iau de 2 ani de zile anticonceptionale Microgynon pentru problemele mele menstruale si ovare polichistice si toate problemele care apar cu treaba asta. Am fost la medic si mi s-a spus sa fac pauza vreo 2 luni, timp in care sa imi fac analizele. Aveam aceasta scurgere si inainte de CM doar ca imediat dupa imi venea nu dura 2 zile ca acum ( iesea putin gen cu o ora inainte de CM iar dupa imediat iesea sange). Tin sa mentionez ca niciodata nu mi.a venit la termen ci cu 4 sau chiar 5 zile inainte. Am avut contact sexual neprotejat cu ejaculare in interior acum 10 zile. Ar putea fi nidatia

Despre menstruatie un ghid pentru mamici de fetite., Prima discutie mama-fiica despre menstruatie este un punct de reper al adolescentei. Atunci cand ii vei vorbi fiicei tale despre menstruatie trebuie sa ii explici si regulile de baza ale igienei feminine si produsele necesare pentru perioada menstruatiei. , Cand abordam acest subiect? Ei bine, nu trebuie neaparat sa te astepti ca fiica ta s Stare subfebrila inainte de menstruatie. Stare subfebrila 2 luni » Secțiunea: Forum medical...Singurul simptom care e ramas de atunci este o stare subfebrila ce atinge valoarea maxima de 37.6 dupa amiaza, iar seara dupa ora 21:00 incepe sa scada pana lapt ca doctorii imi spun ca nu am nimic spotting si cu 5,6 zile inainte de menstruatie in 2007 am avut in vreo doua randuri metroragie, pur si simplu a curs 2 saptamani, fara dureri insa cu toate astea ovulatie este-monitorizata ecografi Din pacate asta s-a intimplat inainte de week-end si n-am avut cum sa iau legatura cu alt medic sau sa ma informez. Am avut un week-end de cosmar, am plins aproape non-stop si m-am gindit numai la ce e mai rau. Am reusit sa-mi fac ecografia transvaginala ieri si rezultatul a fost: polip endocervical de 0,7 x 1,4 cm

Azi e prima zi de intarziere (adica trebuia sa vina chiar azi, dupa caclulele mele). De regula, eu am 2-3 zile spotting inainte de ciclu, care ar fi trebuit (tot dupa calculele mele) sa fi inceput de alaltaieri, sau macar de ieri. Dar deocamdata nu e nici spotting, nici CM. Mai vreau sa precizez ca eu nu sunt tocmai un ceas elvetian

Legat de balonare, si eu sunt balonata, si sanii sunt si ei sensibili la atingere...dar asa sunt intotdeauna cu o saptamana inainte de menstruatie (imi e foarte cunoscuta starea asta). Trebuie sa ma inarmez cu rabdare si sa nu ma pripesc cu presupunerile....noroc ca mai pot vorbi cu voi

Mie de obicei imi apare inainte cuno zi doua.... Bine, s.a intamplat sa imi apara si cand am avut intarzierea de 14 zile..a aparut atunci cand ar fii trebuit sa vina defapt. O sa incerc sa iau si maine dim temperatura desi termometrul meu piuie si am>Totul despre preconceptie, sarcina, nastere > Clubul mamicilor aspirante > Cubul aspirantelor - 79 - Pagina 45 EXPERIENTA TRIMESTRULUI TREI DE SARCINA. 20. 7. 2020. In sfarsit, ultima etapa, cea despre care ti-ai facut cu siguranta griji si ti-ai pus o sumedenie de intrebari din momentul in care ai avut confirmarea sarcinii tale. Desi este o perioada cu activitati intense, cu siguranta ti se va parea ca timpul parca iti face in ciuda si trece tot mai greu

Sangerare de implantare NasteNatural

Pagina 118 din 159 - Fiv la Imed -Sibiu - postat in Fertilizare in vitro (FIV): Mulțumesc, Goodlife! Mult succes și ție! E greu când ne facem planuri și nu ne ies. Am patit-o de doua ori anul asta :)). Acum rad de toată situația mea, dar și eu am fost foarte suparata de fiecare data când a trebuit sa o iau de la capat. As vrea sa pot sa nu mai îmi fac planuri și sa nu mai am. De exemplu, senzatia de greata este un simptom iar paloarea pielii ce insoteste aceasta senzatie si voma sunt semne. Atat semnele care se vad de la exterior cat si simptomele resimtite subiectiv de catre femeia gravida, momentul in care ele apar pe parcursul sarcinii si intensitatea lor, variaza mult de la o femeie la alta Femeile însărcinate trec rapid de la o stare la alta, de la râs la plâns, de exemplu. Sunt noua pe forum si va rog sa-mi spuneti daca stiti cum se manifesta nidatia. De asemenea mifepristonul Inainte de nastere, de la saptamana a 8-a intrauterina, numarul foliculilor este in continuu schimbare de la 600 de mii la 10 milioane

Acesta poate fi introdus in orice faza a ciclului menstrual, dar cel mai bine ar fi imediat dupa menstruatie, intrucat in acea perioada colul uterin este mai moale si femeile sunt mai susceptibile de a ramane insarcinate. Medicul va oferi pacientei un analgezic cu o ora inainte de inserare, pentru a preveni aparitia crampelor Pentru a-ti mari sansele de a concepe, poti avea relatii sexuale cu 48-72 de ore inainte de ovulatie si pana la 24 de ore dupa aceasta. Aceasta perioada este calculata in ideea de a prinde in viata atat spermatozoidul (cei mai sanatosi supravietuiesc pana la 72 de ore), cat si ovulul (care supravietuieste nu mai mult de 24-48 de ore de la. Aceasta ecografie mi-a confirmat sarcina. Forum Corpul-Uman. Din cauza modificarilor hormonale si corporale din aceasta perioada, te poti confrunta cu sangerari sau secretii vagi De asemenea mifepristonul Ciclul menstrual reprezinta perioada dintre o menstra si urmatoarea. Durerile abdominale înainte de menstruaţie. sau direct rosu sau o combinatie intre cele 2. De asemenea mifepristonul Inainte de nastere, de la saptamana a 8-a intrauterina, numarul foliculilor este in continuu schimbare de la 600 de mii la 10 milioane Raspuns mamica: Sangerarea de nidare apare, in general, in momentul in care ar trebui sa aveti urmatoarea menstruatie. Sangerarea de implantare apare la 6-12 zile dupa conceptie, ceea ce e de obicei cu minim 2-3 zile inainte de data la care ar fi trebuit sa se instaleze menstruatia

Sangerarea de implantare Daca ai intretinut relatii sexuale neprotejate in luna respectiva, o sangerare inainte de menstruatie, urmata de o intarziere a acesteia, poate fi un semn ca ai ramas insarcinata.Nu toate femeile au aceasta sangerare, insa ea se intampla adesea si se manifesta de regula la 6-12 zile de la ovulatie, adica aproximativ cu. Sangerari in sarcina forum. Sangerarea vaginala in timpul sarcinii este ceva care sperie. Forum 7 Pitici - Discutii despre sarcina copii parenting » Totul despre preconceptie, sarcina, nastere » Sarcina » Intrebari si nelinisti din perioada de sarcina » sangerari in timpul sarcinii 3 pages : 1 [2] 3 In general, un procent mic de femei gravide experimenteaza sangerari usoare in primul.

Video: Cand apar sangerarile genitale anormale? Dr

Sangerarea de nidatie Sangerarea de nidati Re: menstruatie inainte de terminarea blisterului roxanam, ce ai tu este spotting, care poate sa apara in primele 3 luni de administrare a anticonceptionalelor. daca apare si in a 4-a luna mergi inapoi la medic sa ti le schimbe O femeie poate avea menstruatie la 21 de zile, sangereaza cateva zile si pierde sange cat poate intra in cateva lingurite sau poate sa apara menstruatia la 35 de zile, sangereaza mai mult de o saptamana si pierde mult mai mult sange. Ambele situatii pot fii considerate situatii normale de sangerari vaginale la femeile in premenopauza am uitat sa-mi iau pastila (joi sau vineri)nu stiu cu precizie pt ca pastilele se afla la prietenul meu, cu o saptamana inainte am avut duminica 23nov am avut contact sexual.Pastila pe care nu am luat-o am gasit-o azi 2 dec.Pe data de 1 am avut alt contact si de teama sa nu raman insarcinata am luat Postinor.Sunt disperata

Termometrizarea trebuie efectuata zilnic, la aceeasi ora, inainte de a cobori din pat, cu acelasi termometru, pregatit de cu seara.Temperatura se va masura timp de 5 minute, intrarectal, oral sau vaginal.Se va repeta mai multe cicluri la rind pentru a se repera momentele ovulatorii.Contactul sexual este permis dupa 3 zile de la ascensiunea termica Crampe inainte de menstruatie - cand trebuie sa mergeti la doctor. De obicei, remediile pentru ameliorarea crampelor menstruale sunt suficiente pentru a elimina durerea. Cu toate acestea, crampele severe care se intampla in mod regulat inainte de menstrautie ar putea fi un semn de ceva mai grav

Daca faci sex neprotejat, poti concepe un copil chiar inainte de reluarea vizibila ciclului menstrual. Cand acest simptom persista pentru mai mult de 6 luni, este recomandat sa consulti un medic. Menstruatie neregulata Ciclul menstrual nu revine intotdeauna la o regularitate similara cu cea de dinainte de anticonceptionale Iata mai jos cateva lucruri pe care este bine sa le stii inainte de sosirea bebelusului: 1. Cum sa calmezi un bebelus. Ca sa reusesti sa calmezi un bebelus, trebuie sa intelegi mai intai ce il deranjeaza. Bebelusul poate sa planga pentru ca e deranjat de colici, ii este foame sau somn, este deranjat de scutecul ud sau vrea sa fie tinut in brate. 2

Menstruatie la 2 saptamani - sfatul mediculu

Simptomele de sarcina sunt semnele ca evenimentul acela unic, in care ovulul tau se intalneste cu un spermatozoid curajos - a avut loc. Si ca universul te-a ales pe tine sa fii mamica acelei minuni a carei viata tocmai incepe in uterul tau. Iata in continuare - 12 evenimente si stari care se intampla cu corpul unei femei cand evenimentul s-a produs.. anticonceptionale - Subiect din forumul site-ului ro-mamma.com in care utilizatorii intreaba si primesc raspunsuri, sugestii si informatii utile Sau cum să vindecați papilomele recenzii lua calciu minim mg pe zi cu 5 zile inainte de data probabila a menstruatieiin asociere cu un antiinflamator mg ibuprofen de 2 ori pe zi, cu zile inainte. Daca ati avut gastrita sau ulcer, luati doar mg ibuprofen pe zi si un pansament gastric

Sarcina sau sindrom premenstrual? Vezi cum faci diferenta

Buna seara . De vreo 4-5 zile am avut o scurgere maronie . Trebuia sa imi vina ciclul cu vreo saptamana inainte de aceasta scurgere dar a intarziat si acum in loc de ciclu am avut niste pete /sangerari maronii slab cantitative care astazi s-au mai i Conchi o perioada asemanatoare am avut si eu in toama anului trecut, m-a tinut 2 luni. Spotting cel mult, niste sani umflati si extrem de durerosi, exact ca furia laptelui dupa nastere, nici un sutien nu mai suportam. Iritabilitate maxima si eu am inainte de ciclu, cand hormonii danseaza isteric Anticoncepționale: tipuri, efecte adverse, avantaje, contraindicații. Anticoncepționalele sau pilulele contraceptive sunt un tip de medicament cu hormoni, pe care le iei în fiecare zi pentru a preveni o sarcină. Autor: Dr. Raluca Hera , Medic Primar Obstetrică Ginecologie, Doctor în Științe Medicale, Expert DOC. Descriere

Eşti pe cale să postezi un mesaj care poate încuraja pirateria şi distribuţia ilegală de materiale pe internet. Legea nr. 8 din 1996, privind dreptul de autor şi drepturile conexe, a fost modificată semnificativ prin Legea nr. 285 din 2004, prin OUG nr. 123 din 2005, precum şi prin Legea nr. 329 din 2006, iar tu ai putea să te afli în situaţia de a le încălca acum. În ipoteza.

Primul simptom de sarcina: sangerarea de implantar

Posted by: Meg Jul 27 2006, 11:19 AM. pilula de a doua zi se ia in cazul in care s-a intamplat si nu te-ai protejat. este o bomba de hormoni, deci nu e indicat sa se ia mai mult de doua ori pe an. daca vrei pastilute, mergi la un planning sau la un gineco si fa niste teste si apoi iti vor recomanda ei ceva (!nu lua de capul tau sau pentru ca asa ia si prietena ta! fiecare organism este diferit. Mentionez ca dupa 3 zile de la act a început să aibe dureri abdominale si stări de amețeală.. A fost inainte cu 2 saptamani inainte de menstruatie într-o zi infertila. Răspunde. doareu. 13 aprilie 2019 — 7:56 AM. buna! daca lichidul din prezervativ a ajuns in interiorul vaginului, sunt sanse de sarcina. Răspunde. Vivian. 20 aprilie. Adica, cele mai mari sanse pentru a ramane insarcinata sunt cu 12-14 zile inainte de menstruatie. Așadar, ținând cont de limita de 12-14 zile înainte de ciclul menstrual, ei bine, da, poți rămâne însărcinată înainte de menstruație cu 10 zile. Durata ciclului este, insa, cea mai importanta pentru a-ti da seama daca ai putea ramane. Buna! Am 26 de ani am avut contact sexual pe 5 martie (fara prezervativ) dar el nu a ejaculat. Ciclul mestrual trebuia sa imi vina pe 16 martie dar nu mi-a venit, asa ca pe 30 martie(la o distanta de 3saptamani si 3zile de la ultimul contact sexual)am facut testul de sarcina care a rezultat negativ.Cu toate astea ciclul continua sa intarzie si azi (17 aprilie) Sangerari in sarcina forum. Sarcina - unele dintre Statul in picioare pe perioade indelungate Am si eu varice la ambele picioare ,am mancarimi groaznice. acum sunt in saptamana 23,si iau utrogestan 2 pe zi,seara pentru placenta,care s-a mai ridicat,la mine acoperea colul in totalitate

Sangerarile intermenstruale - Farmacia Alpheg

Perioada fertila este strans legata de momentul ovulatiei, care are loc cu aproximativ 14 zile inainte de menstruatie. Exista mai multe metode de calcul a perioadei fertile la femei, dar ceea mai folosita este metoda calendarului. Iata cum se calculeaza: Se noteaza ca fiind ziua 1″ ziua in care incepe menstruatia Sarcina actuala :din sapt a6a -spotting, de la roz la rosiatic, sange ( cam 7 zile din 9 candSangerari in sarcina forum. picioare cu varice tratament naturist forum Picior umflat Cum scapi de picioarele umflate si varice pe canicula. Sarcina este din ce in ce mai evidenta Intrebare: Buna ziua.Am 40 de ani si la 34 ani am fost diagnosticata cu uter fibromatos,depistat in urma unui spotting in mijloc de ciclu menstrual.Un renumit doctor mi-a recomandat un tratament cu mercilon,pe carel-am urmat timp de 5 ani,fara intrerupere,dupa care am intrat in amenoree,fibromatoza uterina neprezentand noduli mai mari de 13mm.S-a considerat ca e prea devreme sa fie menopauza. poti sa iei teste de ovulatie sa sti cand esti fertila sa poti ramane insarcinata,eu am ramas din prima luna dar fiecare femeie e diferita iar mie testul de sarcina mi s-a pozitivat la 2 saptamani la intarzierea menstruatiei.Orice test de sarcina e bun dar nu ai cand sa sti ca ai ramas decat poate daca iti intarzie menstra o zi,doua Sangerari in sarcina forum

Sangerare la o sapt

Unele femei se confrunta cu dureri de sani inainte si dupa ovulatie. Sanii acestora sunt mai tari, mai mari si durerosi si isi revin la forma normala dupa menstruatie. Greata si dureri de cap. Greturile si durerile de cap sunt simptome comune in perioada ovulatiei si se datoreaza schimbarilor hormonale din aceasta perioada Buna seara Dle doctor, zilele astea trebuia sa imi apara menstruatia, am luat escapelle acum 4 zile. Azi au inceput durerile la ovare,cum ma dor mereu inainte de menstruatie,si a inceput si sangerarea. Stiu ca la intervalul asta de zile, poate sa apara si sangerarea de la escapelle,si sunt putin confuza Sangerarea de nidatie. New Content for Daz Studio and Poser. Sangerarea de nidatie Sangerarea de nidatie.

Sangerarea de nidati .. Sangerarea de nidati Sangerari in sarcina forum Sangerari in sarcina forum Daca ai cicluri menstruale regulate de 28 de zile, exista anumite moduri de a calcula data estimata a nasterii. O metoda simpla este adaugarea a 7 zile la prima zi a menstruatiei si apoi scaderea a 3 luni. De exemplu, daca ultima menstruatie a fost pe 10 decembrie 2018, se adauga 7 zile (17 decembrie 2018) si se scad 3 luni (17 septembrie) Odata ce ai uitat una sau mai multe pilule, ciclul tau menstrual,e dat peste cap prin administrarea de hormoni in salturi. Unul dintre efecte ar putea fi durerile abdominale asemanatoare cu cele de la menstruatie, spotting (sangerari usoare) intre menstruatii sau chiar sangerari abundente in mijloculul ciclului menstrual Cat te ingrasi la menstruatie. Cresterea in greutate in aceasta perioada a lunii poate fi de la 0 .5kg la aproape 3 kilograme, si apare cu 5-10 zile inainte de menstruatie. Insa chiar daca pantalonii nu-ti mai vin la fel de bine si te simti ca un balon, nu este cazul sa te alarmezi - nu te-ai ingrasat, ci experimentezi o variatie de greutate.